Mailgun SMTP kurulumu

Discourse sitenizde e-posta sunucusu olarak Mailgun kullanımını anlatacağım.

Mailgun sitesine kayıt olunuz. Kart bilgilerinizi giriniz. Telefon ve e-posta doğrulaması isteyecektir yapınız. Bunları yaptıktan sonra Mailgun üyeliğiniz aktif oldu mu diye kontrol ediniz. Aktif değilse sitenin üstünde uyarı olacaktır. Hepsini doğru yapmanıza rağmen hesabınız aktif olmadıysa destek (Support) sayfası üzerinden destek talebi oluşturarak durumu belirtin. Sorunu düzelteceklerdir.

Sending > Domains menüsünden domain eklemesi yapacağız. Add New Domains seçeneği ile domain ekleyeceğiz. Domainin önüne mg takısı ekleyerek örn; mg.domain.com yazınız. Ben durpoy.com domaini üzerinden örnekler vereceğim. Add Domain seçeneği ile domnaini ekleyelim.

image

Follow these steps to verify your domain yazan bir sayfa açılacaktır. Sayfanın altına doğru yazan DNS ayarlarını yapınız.

Cloudflare ile domainim DNS ayarlarını yönetiyorum. Ayarları yaptığımda resimdeki gibi gözükmektedir.

Verify DNS settings seçeneğine basıp sorgulama yapınız. İşlemleri doğru yaptıysanız Overview sayfasına sizi yönlendirecektir. Ekranda bir şey görmemeniz normaldir. Hata var ise hangi DNS ayarında hata var ise X işareti ile belirtilecektir.

Sending > Domain Settings > SMTP credentials menüsünden SMTP kullanıcı bilgilerini oluşturacağız. Add new SMTP user seçeneğine tıklayın. Boş alanı doldurunuz. Create SMTP Credential seçeneği ile oluşturalım.

Sağ altta çıkan kutucukdan Copy seçeneğine tıklayarak şifrenizi kopyalamış olacaksınız. Bir not defteri açınız ve yapıştır dediğinizde şifreniz gelecektir.

image

SMTP ile ilgili diğer bilgiler sayfada yazmaktadır.

image

app.yml dosyası için örnek bir yapılandırma:

 DISCOURSE_SMTP_ADDRESS: smtp.eu.mailgun.org
 DISCOURSE_SMTP_PORT: 587
 DISCOURSE_SMTP_USER_NAME: noreply@domain.com
 DISCOURSE_SMTP_PASSWORD: "buraya-sifreniz"
 #DISCOURSE_SMTP_ENABLE_START_TLS: true      # (optional, default true)
 DISCOURSE_SMTP_DOMAIN: domain.com
 DISCOURSE_NOTIFICATION_EMAIL: noreply@domain.com

Önemli ipuçları:

Mailgun ilk 3 ay boyunca aylık 5.000 e-postayı ücretsiz göndermenize izin verir. 3 ay sonunda aylık 1.700 e-postaya düşecektir. GitHub Student Developer Pack ile ilk 12 ay boyunda 20.000 ücretsiz e-posta ücretsiz gönderebilirsiniz.