Discourse'nin maliyeti ne kadar ? (Ve kurulum süreci.)

Merhabalar daha önce bulut sunucu v.b işlemi yapmadım. Bu sistemi beğendim ve kafama takılanları sormak istiyorum.

• Bu kurulum illa sıfır veya subdomain mi olmak zorunda ? Alt klasöre kuramıyor muyuz ? (Örneğin : domain.com/community)
    -Bu kurulum süreci bilen birine yaptığımızda kurulum ücreti ne kadar olur ?
  • Kitle yabancı yani digitalocean v.b den aldığımız da ortalama maliyet nedir ? ( Paylaşımlı hostinglerde olmaz diyorlar ama paylaşımlı sunucuda kuruluyor ?)

Subfolder desteği var ama önerilmiyor. Subfolder support with Docker - sysadmin - Discourse Meta
Bizim kurulum ücretlerimiz için Ücretli Discourse Hizmetleri buraya bakabilirsiniz.
Maliyet için discourse/INSTALL-cloud.md at main · discourse/discourse · GitHub burada Digitalocean örnek alınarak yazılmış. Minimim 1gb yazmışlar. Öneri olarakta 2gb. Tabi bu anlık kullanıcı sayısına göre daha da artabilir.

1 Beğeni

Fiyat lar değişken olabildiği için pm ile bilgi veriyorum.

1 Beğeni

Peki bu önerilen 1 gb ve 2gb’nın kaç GB veriyi, üyeyi veya anlık kullanıcıyı kaldırdığı hakkında tahmini dönüşler var mı ?

Malesef bu konu hakkında pek bir bilgim yok.
Çok yüksek kullanıcılı siteler için multi-server setupları falan var. Bandwidth için static öğelerin cdn den gönderilmesi gibi ayarlar yapılabiliniyor.

Boş bir discourse sitesi 1.3-1.4 GB ram tüketimi yapıyor.

Bu çok fazla imiş sanırım. Binlerce ziyaretçisi olan site bu kadar tüketmiyor.

1.3 gb ram tüketse ne olur 400 mb tüketse ne olur, hiçbir şey. Diğer yazılımlar gibi trafik geldiğinde ram çok artacak mı buna bakılmalı. Binlerce ziyaretçi alan bazı siteler başka yazılımlarda çok ram tüketimi ile isyan ediyor.