Discourse için SEO Yönetimi

Topluluğunuzun arama motoru sonuçlarında (SEO) nasıl performans gösterdiğiyle ilgili endişeleriniz varsa, topluluk yazılımınızı optimize etmeye çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Gönderilen destek mesajı kutumuzda ve genel topluluğumuzda Discourse’ın SEO’yu nasıl ele aldığı hakkında sık sık sorulan sorularla karşılaşıyoruz. Bu makalede, aşağıdakiler de dâhil olmak üzere en yaygın Discourse SEO sorularının gizemini çözmeyi hedefleyeceğiz:

Arama motoru optimizasyonunda yeniyseniz, buraya dalmadan önce topluluk SEO’su ile ilgili ilk kitabımıza göz atmayı unutmayın.

Hazır mısınız? Hadi başlayalım!

Başlıklar, Açıklamalar ve Diğer Meta Veriler

Bize en sık sorulan sorulardan birisi de, yöneticilerin arama sonuçları sayfasındaki görünümüne etkide bulanmak için başlık etiketlerini, açıklamaları ve diğer HTML meta veri öğelerini nasıl özelleştirebileceği sorusudur. En temel düzeyde, Discourse bu öğeleri sayfadaki içeriğe dayalı olarak otomatik olarak oluşturur. Başlık etiketi, site veya konu başlığından, açıklama ise ilk gönderi içeriğinden vb. üretilmektedir.

Uygun ayarların veya içerik alanlarının düzenlenmesi dışında her bir sayfanın meta verilerinde özel değerler ayarlamak mümkün değildir. Örneğin, bir konunun başlığını Google’da görüneceği şekilde düzenlemek istiyorsanız, en basit haliyle konu başlığını düzenleyin. Bir sonraki Google taramasında, yeni başlık taranacaktır. Konu başlıklarını konunun içeriğini doğru bir şekilde yansıtacak şekilde düzenlemek, tüm topluluk yöneticilerinin yapması gereken yaygın bir uygulamadır. Başlık, konunun içeriğini doğru bir şekilde yansıtıyorsa, konular genellikle daha fazla (ve daha iyi) yanıt alır.

Açıklamalar iki nedenden ötürü biraz daha yanıltıcı olabilir. İlk olarak, açıklama, bir konunun ilk paragrafının içeriğinden otomatik olarak oluşturulur. Bu, açıklamayı ayarlamak için, o gönderinin içeriğini düzenlemeniz gerektiği anlamına gelir. Topluluğunuzun yönergelerinde veya koşullarında beklentiler belirlediyseniz, bu bir sorun olmamalıdır; Ancak, gönderileri yalnızca SEO amacıyla düzenlemek konusunda çok agresif davranırsanız, yazıyı okuyan topluluk üyelerinizi üzebilirsiniz çünkü ifadeleri çok fazla değiştirmiş veya önemli buldukları ve dahil etmek istedikleri bilgileri kaldırmış olursunuz.

Açıklamalarla ilgili ikinci zorluk ise, Google ve diğer arama motorlarının genellikle sonuç sayfasında göstermek için kendi açıklamalarını oluşturmuş olmasıdır. Arama motoru, genellikle arama terimiyle ilişkili olan sayfadan en alakalı içerik parçasını seçer. Bunun nedeni, arama motorlarının öncelikli olarak içeriğinizin, kullanıcının sorgusuyla alaka düzeyiyle ilgilenmesi ve artık sayfada ne olduğunu bilecek kadar da akıllı olmasıdır.

Bu beni SEO hakkında akılda tutulması gereken en önemli şeye getiriyor: alaka düzeyi kraldır. Başlığınızı, açıklamanızı ve diğer meta verilerinizi geliştirmek, arama motoru sonuç sayfasından (SERP) tıklanma oranınızı artırabilirken, yapabileceğiniz en önemli şey, topluluğunuzun, insanların aradığı şeylerle alakalı kaliteli içerik üretmesini sağlamaktır.

Site Haritaları

Site haritaları, web sitenizdeki her sayfaya giden yolların listesini içeren bir XML dosyasıdır. Arama motorlarının sitenizi daha etkili bir şekilde taramasına izin verdiği için, bir site haritasına sahip olmanın SEO çabalarınız için çok önemli olduğu sıklıkla belirtilir. Ancak, bu tavsiyenin resmin yalnızca bir parçası olduğunu görmekteyiz.

Deneyimlerimiz, site haritalarının küçük ve orta ölçekli topluluklar için gereksiz olduğunu göstermiştir. Nedeni basit: Google, sayfaları dizine ekleme ve siteniz hakkında bulabildiği her şeyi bulma konusunda son derece iyi. Tek sayfalık bir JavaScript uygulaması olduğumuz için, web tarayıcılarının sitenizi daha da hızlı dizine eklemesine (ve JavaScript’i devre dışı bırakılmış kullanıcıların dahi sitenin içeriğini görmeye devam etmesine) yardımcı olmak için Discourse’a JavaScript içermeyen statik bir HTML görünümü de ekledik.

Bununla birlikte, binlerce konu ve gönderi içeren bir topluluğunuz (forumunuz) varsa, tarayıcıların her bağlantıyı manuel olarak bulması gerektiğinden siteyi dizine eklemek kaçınılmaz olarak daha da uzun sürer. Bu ölçekte bir site haritası bu süreci önemli ölçüde hızlandırabilir. Resmi Site Haritası eklentimiz Business Tier Hosting’i ve kendi Hosting’i olan siteler için bu amaçla ve ücretsiz olarak kullanılabilir ve tamamen açık kaynaklıdır.

Discourse sitelerinde neyin indekslendiğine dair kısa bir not – Discourse sitenizin indekslenmeyeceği birkaç durum ve yer vardır. Eğer siteniz yalnızca oturum açmaya ayarlanmışsa (hiçbir içerik dizine eklenmez) veya siteniz herkese açıksa, yinelenen içeriğin dizine eklenmesini önlemek için kullanıcı sayfaları gibi belirli alanlar dizine alınmaz.

Alt Klasörler Hakkında Konuşalım

Çok tartışılan bir SEO konusuyla ilgili karışık öneriler bulunmaktadır: Bir siteyi subfolder olarak barındırmak yahut subdomain’de barındırmak. İkisi arasındaki asıl çekişme, sıralamadır - bir site ana alan altında subfolder olarak daha mı üstte sıralanır, yoksa gözle görülür bir fark yok mudur?

Google’dan Matt Cutts ve John Mueller geçmişte, Google’ın gözünde bir subfolder veya subdomain arasında esasen hiçbir fark olmadığını söylemişti.

Ancak Moz kurucusu ve eski CEO’su Rand Fishkin gibi diğerleri, subdomain’den subfolder’a geçen ve trafikte bir artış gören sitelerin örnekleri paylaştı.

Öte yandan, Başka bir SEO aracı olan Ahrefs, kısa süre önce tam tersi etkiyi gösteren birkaç örnek incelemesi paylaştı.

GitHub, bloglarını subfolder’dan bir subdomaine ve ardından tekrar özel bir domaine değiştirdi. Yukarıdaki grafiğe bakıldığında, beklenen ve yeniden indekslemenin neden olduğu geçişlerden sonra trafikte bir düşüş görebilirsiniz. Ancak, arama motorları bir kez geri döndüğünde, siteye trafik çekmede hiçbir yöntem diğerinden daha iyi olmadı.

SEO performansınızı etkileyen tek faktörün alan adı olmadığını hatırlamak da önemlidir. Bu noktayı tekrar belirteceğiz – diğer insanların link (bağlantı) verdiği ilgili içerikler (geri bağlantılar) sitenizin sıralamasında birincil etkiye sahiptir. Siteniz onu bulanlar için o kadar yararlı değilse, iyi bir sıralama elde edemezsiniz, nokta.

Ayrıca, yukarıda bağlantısı verilen Ahrefs makalesi, sıralamayı etkileyebilecek birçok başka faktöre atıfta bulunur, örneğin:

  • Geçici sinyal değişiklikleri

  • İzleme veya ölçme sorunları

  • Engellenen sayfalar

  • Yeniden tasarlamak

  • Dâhili bağlantı değişiklikleri

  • Kaldırılan/güncellenen içerik

Özetlemek gerekirse Google, bir subfolder’da hosting’in SEO açısından bir faydası olmadığını söylüyor ve belirli bir sitenin SEO performansını etkileyen birçok değişken olduğundan, birbiriyle çelişen kanıtlara sahip çalışmalar güvenilmez oluyor.

Bu, Discourse sitenizi nasıl etkiler? İlk olarak, arama motorlarının bunları eşdeğer bir şekilde ele almayı amaçlaması nedeniyle, Discourse sitelerinin yıllardır alt klasörler(subfolders) yerine alt alan adları (subdomain) kullanmasını öneriyoruz.

Ayrıca, bir Discourse sitesini bir alt klasör (subfolder) altında barındırmak mümkün olsa da, oldukça fazla teknik karmaşa oluşmaktadır. Alt klasör (subfolder), özel bir proxy, trafiğin doğru yerlere doğru şekilde yönlendirilmesini gerektirir ve deneyimlerimize göre sorun olması durumunda genellikle daha fazla teknik sorun ve artan kesinti süresi getirir.

Açık kaynağın güzelliği, siteniz için en iyisini yapma seçeneğine sahip olmanızdır! Ancak, bizimle olan hosting veya Hostingini içinde barındıran siteleri şiddetle tavsiye ediyoruz. Sitenin arama sıralamasındaki belirsiz etkilerin ışığında rakipsiz şekilde desteklenebilir ve istikrarlı olması için bir alt alan (subdomain) kullanın.

Taşıma ve Yönlendirmeler

Toplulukları sık sık diğer platformlardan Discourse’a taşıyoruz ve sürekli sorulan ortak bir soru ise, URL yapısı değiştiği için Google sıralamalarının etkilenip etkilenmeyeceğidir. Kısacası, cevap hayır, ancak akılda tutulması gereken birkaç teknik ayrıntı var.

Ekibimizin geçiş sürecinde, içe aktarma amacıyla URL eşlemesi gerekip gerekmediğini belirlemek için müşterilerimizle birlikte çalışmaktayız. Discourse, yalnızca bu amaç için yerleşik bir yönlendirme işlevine sahiptir. Eski topluluğunuzun example.com/community.php?tid=555 adresinde bir URL’si varsa, içe aktarma işlemi sırasında bir yönlendirme oluştururuz, böylece example.com/t/-/1234 adresindeki yeni konu URL’sine düzgün şekilde eşlenir. Siteniz bir daha tarandığında, tarayıcı doğru URL’ye yönlendirmeyi takip edecek ve onu arama motorunun veri tabanında güncelleyecektir.

Akılda tutulması gereken bir diğer ayrıntı, topluluğunuzun birincil URL’sinin bu süreçte değişip değişmediğidir. Aynı kalıyorsa, yeni hosting konumuna yönlendirmekten başka yapacak işiniz yoktur. Bununla birlikte, URL example.com dan community.example.coma değişiyorsa, eski alan adından yenisine (tam yol ve sorgu parametrelerini iletmek dahil) bir sunucu taraflı 301 yönlendirmesi ayarlamanız gerekir, böylece Discourse yeniden yönlendirmeyi uygun şekilde ayrıştırabilir. Bu yapıldıktan sonra yine arama motorları siteyi yeniden tarayacak, yönlendirmeleri takip edecek ve verilerindeki kayıtları güncelleyecektir.

En Yüksek Değerli Öğelere Odaklanın

Bu gönderiden çıkaracağınız bir şey varsa, o da öncelikle SEO’nun temel bileşenlerine, yani bir kullanıcının aramasıyla alaka düzeyine odaklanmak ve elinizden geldiğince SEO’nun diğer teknik öğelerini ele almaktır. Sitenizde bir arama yapan kişiyle alakalı içerik varsa ve diğer siteler buna bağlantı veriyorsa, Google ve diğer arama motorları onu sıralayacaktır. Meta veriler veya site haritaları gibi diğer öğeler önemli olmakla birlikte, içeriğin alaka düzeyi kadar önemli değildir.

Kaynak: Handling SEO for Discourse Communities | Blog

Çevirilmiştir.

1 Beğeni