Discourse için Google girişini yapılandırma

Genel bakış

Bu kılavuz, Google OAuth2 ile oturum açmaya ve kayda izin vermek için Discourse’ın nasıl yapılandırılacağını ayrıntılarıyla anlatır.

Adımlar

 1. https://console.developers.google.com adresine gidin, sol üstte *Select a project’i tıklayın

image

 1. Sağ üstte, New Project’e tıklayın

image

 1. Project Name alanını doldurun. Ayrıca Project ID (isteğe bağlı) düzenleyebilir, ardından Create’a tıklayabilirsiniz.
  (Bu biraz zaman alabilir, bu yüzden görünmesi için gerektiği kadar bir dakika bekleyin.)

image

3a. Proje oluşturulduktan sonra hataların görüntülenmesi mümkündür. Bunları yok sayın ve sayfayı Ctrl+F5 ile yenileyin

 1. Proje adına tıklayarak projenizi seçin, sol paneldeki OAuth consent screen’e tıklayın, External’yi seçin ve ardından Create’a tıklayın

 1. Uygun şekilde doldurun; tüm bu alanları doldurmanızı ve ardından Save’yi tıklamanızı öneririz. Aşağıdaki örnekte https://demo.site.com kullanıyoruz, http:// veya https:// dahil olmak üzere Discourse sitenizin URL’sini kullandığınızdan emin olun. Barındırılan tüm müşterilerimiz varsayılan olarak etkin HTTPS’ye sahiptir.
  :information_source: 2021/09/13 (13 Eylül) itibarıyla Google, https kullanmanızı zorunlu kılacaktır. Google, Uygulama logosunu değiştirmenin ardından sitenin doğrulanmasını isteyecektir.

  1. aşamadaki resim eklemeyi atlar iseniz en sondaki In Production işlemi onaysız olacaktır. Soldaki Credentials sekmesine gidin, + CREATE CREDENTIALS seçeneğine ve ardından OAuth client ID seçeneğine tıklayın

 1. Application Type olarak Web application seçin.
  Authorized JavaScript Origins bölümünde, sitenizin “http://” veya “https://” dahil olmak üzere temel URL’sini ekleyin.
  Authorized Redirect URI bölümünde, temel url’yi /auth/google_oauth2/callback ile ekleyin. Create düğmesini tıklayın.:information_source: 2021/09/13 (13 Eylül) itibarıyla Google, [https kullanmanızı zorunlu kılacaktır](Google Identity  |  Google Developers /protokoller/oauth2/web-server#uri-validation).

 1. OAuth istemci iletişim kutusu, istemci kimliği ve sırrıyla birlikte görünecektir.

image

 1. (İsteğe bağlı) Artık projenizden Credentials bilgilerine tıklayarak, düzenlemek veya silmek için OAuth kimlik bilgilerini bulacaksınız.
 2. Discourse site ayarlarınızda, enable google oauth2 loginsi işaretleyin ve daha önce sağlanan google oauth2 client id ve google auth2 client secret doldurun.
 3. “Projeniz” “Testing” statüsüne sahip olacaktır. Bir google kullanıcısı ekleyin ve çalıştığını test edin.
 4. Tam olarak çalışmasını sağlamak için şimdi durumu ‘In production’ olarak değiştirmelisiniz. Bu, birkaç şeyi daha doldurmak ve doğrulama için göndermek anlamına gelir. Ayrıntılar için bkz. OAuth API doğrulama SSS’leri - Google Bulut Platformu Konsolu Yardımı

 1. Google’ı mutlu etmek için sitenin sahibi olduğunuzu Google Search Console aracılığıyla onaylamanız gerekecek. Bunu gör:

İşte bu kadar, Google girişi artık Discourse için çalışmalı! Devam edin ve herhangi bir Google hesabıyla test edin.

Kaynak: Configuring Google login for Discourse - admins - Discourse Meta